Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Sancısız Sezaryende Spinal Anestezi Yöntemi

16.03.2018
462
A+
A-
Sancısız Sezaryende Spinal Anestezi Yöntemi

Sancısız Sezaryende Spinal Anestezi Yöntemi

Çeşitli nedenlerle normal doğumun gerçekleşemeyeceği durumlarda doktorun uygun görüşüyle sezaryen doğum söz konusu olmaktadır. Anne adayları doğal olarak hangi doğum yöntemi olursa olsun acısız ve sancısız bir doğum süreci geçirmek ister. Bu bakımdan sancısız sezaryende spinal anestezi yöntemi kapsamında doğumlarda vücuda belden verilen ilaç sayesinde anne adayının belden aşağısı uyuşturulmaktadır. Bu yöntemin bir avantajı, diğer sezaryene göre bebeğin hemen görülebilmesidir. Spinal anestezi ise genel anesteziye uygun olmayan kişilere uygulanır. Omurlar arasında iğne yolu ile anestezi uygulaması yapılır. Bunlar akciğer problemi, kalp problemi olanlar ve solunum yetmezliği gibi sorunlar yaşayanlardır. Bel hizasından uygulanması söz konusu olduğu için spinal anestezi, bel ve civarında enfeksiyon olan, deri rahatsızlığı yaşayan, bel fıtığı ameliyatı olan, kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kimselere yapılamaz. Oturur pozisyonda belden verilen spinal anestezi, bel bölgesinin sterilize edilmesini gerekli kılar.

Spinal Anestezi Hakkında

Bir miktar lokal anestezi sancısız sezaryende spinal anestezi yöntemi öncesi uygulanan bir tedbirdir. Burada maksat spinal anestezi verildiği esnada oluşabilecek ağrıyı önlemektir. Uyuşma sağlanmasını müteakip anestezi uzmanı omurlar arasına gereken içeriği iğneyle enjekte etmektedir. Enjekte edildikten sonra iğne deliği kapatılır. İğnenin hemen ardından bel ve bacaklarda uyuşma başlar. Bir süre sonra belden aşağısında his kaybı olur. His duyulmadığı tamamen anlaşıldığında ise doğuma hazır hale gelinmiş demektir. Doğumdan sonra iki saat civarında etkisini yitirmeye başlayan spinal anestezi bu bakımdan ideal bir yöntemdir. Doktorun uygun görüşüyle spinal anestezi etkisini yitirirken anne, bebeğini emzirebilir. Spinal anestezi uygulaması ve doğumdan sonra 1-2 gün yatak istirahati şarttır. Yine doktorun uygun görüşüyle bol sıvı alımı yapılır. Çorba, çay, meyve suyu ve su, en çok tüketilmesi gereken sıvı gıdalar arasındadır. Bel bu süreçte zorlanmamalı ve yük kaldırılmamalıdır.

Spinal Anestezinin Olası Yan Etkileri

Spinal anestezi etkisini yitirdiğinde ağrılar oluşması muhtemel olduğundan, ağrı hissedildiğinde sağlık çalışanları bilgilendirilmelidir. Son derece güvenli bir yöntem olması bakımından sancısız sezaryende spinal anestezi yöntemi doktorlarca önerilmektedir. Zaman zaman bazı komplikasyonlar görülmekte olup, baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı ile seyreklikle nörolojik hasarlar söz konusu olabilir. Spinal anestezi verilmemesi gereken kişilere uygulanması halinde söz konusu yan etkiler meydana gelebilmektedir. Diğer bir neden ise ihtiyaç duyulan miktardan fazla anestezi uygulamasıdır. Öte yandan spinal anestezi için gerekli sağlık tedbirlerinin alınmaması da söz konusu advers etkileri tetikleyen bir unsurdur. İğne ile girilen aralıktan omurilik sıvısının sızıntı yapması, vücutta baş ağrısına neden olmaktadır. Bu durum normal karşılanmalı, bir serumla bu ağrı giderilmelidir. Destekleyici mahiyette bol sıvı alınmasının nedeni de vücuttaki sıvı kaybının telafisidir. Doğumdan bir hafta sonraya kadar baş ağrıları son derece olağandır.

Bebekler Dünyası
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.