Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkla Gitmeli

26.03.2018
427
A+
A-
Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkla Gitmeli

Hamilelik sürecinde gebenin düzenli aralıklarla muayenelere gitmesi gerekmektedir. Doğum öncesi uygulanan bu kontroller anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Anne ve bebeğin sağlık durumunu, riskli ve olası bir durum olup olmadığını kontrol etmek amacıyla uygulanan bu kontroller ile oluşan bir problemin erken saptanması sağlanır. Ayrı yeten gebe, bebeği hakkında bilgi almış olur ve kafasına takılan soruları sorarak bilgilenmiş olur.

Doktor kontrollerinin yanında gebelik süreci, doğum ve doğum sonrası bilgiler verilerek gebe ve ailesi eğitilir. Güvenli iletişim kurulur, gebe ve ailesi doğuma hazırlanır.

İlk Kontrole Ne Zaman Gidilmeli?

İlk kontrol çok önemlidir. Anne ve bebek sağlığı açısından ilk değerlendirmedir. Bir kadının anne olacağının netleştiren ilk muayenedir. Doktor ilk muayenede geçmiş gebelik öyküleri ile ilgili sorular yöneltebilir, bunlar şimdiki gebeliği etkileyebilecek durumları saptamak içindir. Gebeye genel bir muayene yapılır.

Bebeğin kalp atımı 6. haftadan itibaren ultrason ile duyulmaya başlanır. Adet gecikmesi veya evde yapılan gebelik testinin sonucuna göre ilk fark edildiği zaman doktora gidilmelidir. Birinci izlem ilk 14 hafta içinde yapılmalıdır. 14. Haftadan sonra fark edildiyse de ilk kontrolmüş gibi bakılmaktadır. Tüm prosedürler aynı şekilde uygulanır.

İlk Doktora Gidişten Sonra Tekrar Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gidilmelidir?

Birinci kontrolden sonra, normal bir gebelik süreci geçiren gebe 28. Haftasına kadar 4 haftada bir izlem için gidilmelidir. Bu haftalarda bebek anomalileri gibi durumların tespiti için kontroller çok önemlidir. Kontrollerde olası ve riskli bir durum saptanmayan gebe 28. Haftadan sonra 36. haftaya kadar 2 haftada bir kontrole gitmelidir. 36. Haftadan sonra ise gebe haftada bir kontrollerine gitmelidir. Doğum yaklaştığı için kontroller sıklaşır. Erken olabilecek bir doğum gibi durumlar, annenin rahatsızlıklarının artması gibi durumların önceden saptanmasını sağlar.

Kontrolleri aksatmamak gerekmektedir. Düzenli ve bir önceki muayene sonuçlarını da göstererek daha verimli geçmesi sağlanabilir. Bebeğin durumunu saptamak ve gelişimini kontrol etmek amacıyla çok önemlidir. Her randevudan önce tansiyon, boy ve kilo ölçümü yapılarak gebelik sürecinde annenin kilo alımı da takip edilir. Ayrıca annenin kan sonuçları, idrar sonuçları incelenir.

En Az Kaç Kez Doktora Gidilmeli?

Her gebe en az 4 kez doğum öncesinde değerlendirilmelidir. Normal gebeliklerde belirtilen aralıklar ile gidilmesi yeterli olacaktır. Eğer riskli bir durum saptanmış ise doktorun ifadesine göre doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Randevu Bir Hafta Gecikirse Diğer Ay Beklenmemelidir.

Örneğin 4 haftada bir gidilen randevuda bir hafta gecikme var diye aksarsa eğer diğer ay gidilmemelidir. Randevu tarihleri düzenlenip gidilmelidir. Herhangi bir gecikmeden dolayı bir sonraki randevu beklenmemelidir. Daha yakın bir tarihe randevu alınıp kontrole gidilmelidir. Eğer lekelenme, suyun erken gelmesi, bebek hareketlerinin çok artması veya azalması gibi durumlarda acillere başvurulmalıdır.

Bebekler Dünyası
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.