Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Gebelikte Elle Kontrol Sakıncalı Mı ?

16.03.2018
306
A+
A-
Gebelikte Elle Kontrol Sakıncalı Mı ?

Gebelikte Elle Kontrol Sakıncalı Mı ?

Başta belirtmek gerekir ki gebelikte elle kontrol sakıncalı mı sorusunun yanıtı hayır şeklindedir. Hem vajinal muayene hem de ultrason muayenesinin tespit edilmiş bir sakıncası bulunmamaktadır. Gebelik sürecinde olası “anomali” durumunun tespiti ve tedavisine her iki yöntem de lüzumlu olabilir. Jinekoloğun bu konusundaki tavsiye ve yönlendirmeleri hayati önem taşır. Bilindiği gebelik sürecinde anne adayları bebeği düşürme kaygısı ile oldukça tedirgin olurlar. Bu son derece normal karşılanması gereken bir durumdur. Zaman zaman akla gelen elle kontrol – vajinal kontrol gibi yöntemler onları ürkütebilir. Bu durum asla endişelenilmemesi gereken bir durumdur. İlk aylarda ya da sürecin sonlarına doğru yapılacak elle muayene – vajinal muayene ve ultrason tetkiki ne bebeğe ne de anne adayına herhangi bir zarar vermez. El yerine “spekulum” adlı aletin de kullanımı da el kullanılarak yapılan muayene gibi zararsızdır.

Gebelikte Vajinal Muayene Zararlı Değil

Bir jinekolojik muayene çeşidi olarak gebelikte elle kontrol sakıncalı mı sorusu toplumda yer edinmiş bir merak konusudur. Kimileri kulaktan dolma bilgilerle sakıncalı olduğunu düşünse de işin aslı öyle değildir. Ayrıca yine yanlış yargılarla sakıncalı olarak görülen vajinal ultrasonografi de karından yapılan ultrasona kıyasla daha kesin bilgiler edinilmesini sağlamamaktadır. Vajinal ultrasonografi ile ilk aylarda bebeğin kalp atışları daha net izlenmektedir. Ayrıca rahimde meydana gelen “miyom” gibi sorunların tespiti açısından faydalıdır. Kanama vakalarında rahim ağzının değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Vajinal yoldan spekulum vasıtasıyla yapılan muayene de bu bakımdan avantajlıdır. Hamileliğin son safhalarında anne adaylarının rahim ağzı açıklığı değerlendirmesi için vajinal muayene el yordamıyla yapılabilmektedir. Sağlıklı bir hamilelik süreci ilerlemesinin yanı sıra sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesi için tüm bu sayılanlar bir gerekliliktir. Tekrar belirtmek gerekirse elle kontrol kesinlikle sakıncasızdır.

Vajinal Muayene Düşüğe Neden Olmaz

Hem elle muayenenin hem de spekulum ile yapılan muayene kanama ve düşük riski oluşturmamaktadır. Zira gebelik rahim içinde gelişmekte olup koruyucu olan, bahsi geçen rahimdir. Vajinal – elle muayene kadının rahim ağzına kadarki bölgeleri değerlendirmede devreye girmektedir. İşte bu yüzden gebelikte elle kontrol sakıncalı mı sorusu karşısında gebelerin jinekolojik vajinal – elle muayene konusunda kesinlikle çekinecekleri bir durum yoktur. Elle muayene ile sıklıkla sorulan sorulardan birisi de ultrason incelemesinin zararlı olup olmadığı şeklindedir. Fetusun incelenmesi adına ultrason oldukça etkin ve güvenli bir metottur. Çağımızda teknolojik açıdan gelişmiş ultrason makineleri yardımıyla yapılan inceleme kapsamında fetüs hareketleri yakından takip edilmektedir. Yüksek frekanstaki ses dalgaları yardımıyla bebeğin hareketleri detaylı olarak incelenir. “Prob” denilen kısım, anne karnına temas eden aygıttır. Bu aygıt ses dalgaları sayesinde dokulardan almış olduğu formları “transducer”e yansıtmaktadır. İşte bu formlar monitöründen görüntülenir.

Bebekler Dünyası
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.