Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

23.04.2018
249
A+
A-
Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

Çocuklarda obezite, dünyada epidemik oranlara ulaşan ve çeşitli metabolik ve kardiyovasküler komplikasyonlarla ilişkili olan önemli bir sağlık sorunudur. İnsülin direnci çocukluk çağı obezitesinin yaygın bir özelliğidir ve adipozite ile tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riski arasında önemli bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. İnsülin direnci aynı zamanda metabolik sendromun önemli bir bileşenidir ve özellikle obez çocuklarda ve ergenlerde pediatrik popülasyondaki prevalansı artmaktadır. Artmış serbest yağ asitleri ve adipoz doku tarafından salınan birçok hormon ve sitokin gibi obezite ile ilişkili insülin direncinin patogenezinde birçok faktör rol oynamaktadır.

İnsülin direncinin varlığını ve kapsamını, ilişkili risk faktörlerini ve farmakolojik ve yaşam tarzı müdahalelerinin etkisini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir yöntemler gereklidir. İnsülin direncini değerlendiren en yaygın iki test hiperinsülinemik öglisemik klemp ve minimal modeli kullanan sıklıkla örneklenmiş iv glukoz tolerans testidir.

Bununla birlikte, her iki test de kolayca gerçekleştirilememektedir, zaman alıcı, pahalı ve invazivdir. Bir oral glukoz tolerans testinden veya açlık insülin ve glikoz seviyelerinden türetilen vekil belirteçlere dayanan insülin direncini değerlendirmek için daha basit yöntemler, çocuklarda ve ergenlerde valide edilmiş ve yaygın olarak kullanılmıştır.

Obezite, insülin direnci ve metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık gelişimi arasındaki güçlü ilişki göz önüne alındığında, çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi ve tedavisi, insülin direncinin ve bununla ilişkili komplikasyonların gelişmesini engellemek için gerekli görünmektedir.

 

İnsülin Direnci: Tanımı Ve Patogenezi

İnsülin direnci, belirli bir miktarda insülinin subnormal biyolojik yanıt oluşturduğu bir durumdur. Özellikle, insülinin, kas ve yağ dokusu tarafından glukoz kullanımını uyarması ve hepatik glikoz üretimini ve çıktısını bastırması için bir azalma ile karakterizedir. Ayrıca, protein ve lipit metabolizmasında ve vasküler endotelyal fonksiyon ve genler ekspresyonunda insülin etkisine karşı bir direnç gösterir.

İnsülin sinyal’leme kaskatı’nda ki birkaç kusur, azaltılmış sentez veya sistem bileşenlerinin artmış bozulması gibi insülin direncinin patojenezinde rol oynar, insülin reseptörünün veya insülin reseptör substratlarının artan inhibitör serin fosforilasyonu, bileşenlerin etkileşimi inhibitör proteinleri olan sistem veya sinyal’leme kaskatı farklı proteinlerinin oranının değişmesi.

İnsülin direncinin, etiyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlere sahip olduğuna inanılmaktadır. Genetik bileşen doğada poligenik gibi görünmektedir ve potansiyel adaylar olarak birkaç gen önerilmiştir. Bununla birlikte, obezite, etnik köken, cinsiyet, perinatal faktörler, ergenlik, sedanter yaşam tarzı ve diyet gibi diğer bazı faktörler insülin duyarlılığını etkileyebilir.

 

Yağ Asitleri Ve Adipositokinlerin Rolü

Obezite, çocuk ve ergenlerde insülin direncinin gelişmesi için başlıca risk faktörünü temsil etmektedir ve insülin direnci / hiperinsülineminin, obezite ile ilişkili metabolik anormallikler ve kardiyovasküler risk arasında önemli bir bağlantı olduğuna inanılmaktadır. Çocuklarda insülin duyarlılığındaki varyansın yaklaşık% 55’i, yaş, cinsiyet, etnik köken ve pubertal evre gibi diğer yardımcı faktörler için ayarlama yapıldıktan sonra toplam yağlanma ile açıklanabilir. Obez çocuklarda obez olmayan çocuklardan % 40 daha düşük insülin ile uyarılmış glukoz metabolizması ile hiperinsülinemi ve periferik insülin direnci vardır.. Amerikalı ergenlerde yapılan yakın tarihli toplum temelli bir çalışmada, insülin direnci % 50 obez bireylerde tespit edilmiş ve adipozitenin de insülin duyarlılığını etkileyen en önemli faktör olduğu doğrulanmıştır.

Bebekler Dünyası
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.